Talichův Beroun 2023

Opět po roce se v Berouně v Kulturním domě Plzeňka konaly dirigentské kurzy pod vedením šéfdirigenta Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václava Blahunka. Začínající dirigenti z celé republiky si vedení hudebního tělesa cvičili na dechovém kvintetu složeném z hráčů Národního dechového koncertu.

Intenzivní kurzy byly završeny večerním koncertem celého NDO, kde se mimo šéfdirigenta Václava Blahunka jako dirigentky představily dvě účastnice workshopu. Lucie Rapčáková, hornistka Národního dechového orchestru, workshop zakončila dirigováním dvou skladeb – Slovanský tanec č. 2 od Antonína Dvořáka a Deep Space Voyage od J.A. Stanleyho. Následovala Markéta Linhart, která nejenže vede dechový kvintet a je první flétnistkou NDO, ale také dirigovala tři věty České taneční suity od Pavla Staňka. Oběma dámám se vedení orchestru vydařilo. „Bylo to super! S takovým orchestrem se to diriguje úplně samo. Je super mít důvěru v každého hráče a vědět, že co ukážu, to zahrají. A někdy i to co neukážu (smích). Podrželi mě, a hlavně díky nim to byla úžasná zkušenost. Děkuju.“ svěřila se po koncertu Markéta.

 

Jako sólistka večera se předvedla Barbora Ticháčková. S hrou na trubku se úspěšně účastní jak národních, tak těch mezinárodních soutěží. Je finalistkou televizní talentové soutěže Zlatý oříšek či semifinalistou významné mezinárodní soutěže Českého rozhlasu Concertino Praga, několikanásobnou vítězkou mezinárodní interpretační soutěže Žestě Brno, mezinárodní soutěže Pro Bohemia v Ostravě a absolutní vítězkou soutěže konzervatoří Pardubické dechy 2022. V Berouně bravurně přednesla Koncert pro trubku od arménského hudebního skladatele A.G. Arutjunjana.

 

Kromě těchto skladeb v KD Plzeňka zaznělo Ceremony od autora s českými kořeny Václava Nelhýbla, La Quintessenza for Wind Orchestra od současného nizozemského skladatele a dirigenta Johana de Meije a závěr patřil Josephu Horovitzi a jeho třívěté skladbě s prvky jazzu Bacchus on Blue Ridge. 

 

Vydařený koncert byl pro Národní dechový orchestr skvělým otevřením nové hudební sezóny, jejímž vrcholem bude Pardubické jaro, kdy vystoupí pod taktovkou Stanislava Vavřínka s rakouskou trumpetistkou Selinou Ott.