Aktuality a novinky

Koncert na Pražském hradě

11. 5. 2019 koncertoval Národní dechový orchestr na Pražském hradě. Po roce byl již podruhé pozván k slavnostnímu otevírání turistické sezóny. Dirigentem koncertu byl Jaroslav Šíp, sólově se představili Lucia Benešová (houslistka Komorní filharmonie Pardubice), hobojista Jiří Křenek (profesor Konzervatoře Pardubice), trumpetistka Iva Jindřišková a klarinetista Martin Horák (oba členové NDO).

číst celé

Skvělý úspěch v Itálii

Národní dechový orchestr České republiky /Czech National Concert Band/ se umístil na druhém místě v první kategorii XXI. ročníku Mezinárodní soutěže symfonických dechových orchestrů FLICORNO D’ORO, která se konala 12.-14.4.2019 v italské Riva del Garda. Soutěžní repertorár zahrnoval povinnou skladbu Luciano Feliciani: Old Folk Songs From Iceland a volitelnou skladbu Václav Nelhýbel: Symphonic Movement. Orchestr řídil jeho šéfdirigent Václav Blahunek. Celkový počet dosažený bodů 93,42 (ze 100) byl čtvrtý nejvyšší ze všech 36ti účastníků soutěže. K ocenění na 2.místě patřila vedle pohár u také finanční odměna. Součástí koncertního turné bylo též vystoupení v kulturním centru Locca, ve Valle di Ledro. NDO ČR je těleso složené z vynikajících hráčů na dechové a bicí nástroje z hudebních škol ze všech krajů České republiky (www.ndocr.cz), jeho hlavním posláním je propagace a prezentace české dechové symfonické hudby doma i v zahraničí. NDO hledá podporu napříč státními, veřejnými i soukromými subjekty, spolupracuje se ZUŠ Přelouč, hlavnímí partnery jsou Český Goodwill a Svaz hudebníků ČR. Manžerem NDO ČR je Michal Chmelař. Z připravovaných projektů – v září 2019 se orchestr zúčastní Mezinárodní soutěž WASBE v ruském Kalinigradu, opět s českým repertoárem, pod vedením dirigenta Jaroslava Šípa.

číst celé

Koncert v České národní bance

21. 3. 2019 vystoupil Národní dechový orchestr jako host Hudby Hradní stráže a Policie České republiky v sále České národní banky. Zcela zaplněnému sálu zahrál skladby A. Dvořáka, L. Felicianiho, V. Nelhybela a E. Zámečníka.

číst celé

Koncert v Hotelu Pyramida v Praze

Národní dechový orchestr vystoupil 16. 2. 2019 v sále hotelu Pyramida na pražském Břevnově. Svým koncertem zakončil Mezinárodní festival dechových orchestrů Praha 2019. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Václava Blahunka zahrál skladby A. Dvořáka, P. Sparka, L. Felicianiho, V. Nelhybela a E. Zámečníka. Sólistou koncertu byl tubista Státní opery Praha Jakub Chmelař.

číst celé

Festival ve Strakonicích

8. 9. 2018 vycestoval Národní dechový orchestr na první ročník festivalu dechových hudeb do Strakonic. NDO vystoupil hned na dvou koncertech. Nejprve na pódiu u pivovaru a později „u sv. Markéty“. Festival ve Strakonicích byl zároveň i soutěžní přehlídkou. NDO se stal absolutním vítězem a odvezl si zlaté pásmo s vyznamenáním a zlatou taktovku. Orchestr řídil šéfdirigent Václav Blahunek, jako sólisté se představili Martin Horák na klarinet a Martin Dostál na trubku.

číst celé