Aktuality a novinky

Společný koncert s maďarským orchestrem

Národní dechový orchestr již řadu let spolupracuje s maďarským dirigentem Józsefem Csikotou. Profesor Csikota je ředitelem soukromé hudební školy v jihomaďarském lázeňském městě Makó a zároveň dirigentem orchestru univerzity Bély Bartóka v Szegedu. Právě tento orchestr přijal naši nabídku ke společnému koncertu v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, který se uskutečnil v neděli 16. 10.

Národní dechový orchestr se představil pod taktovkou svého šéfdirigenta Václava Blahunka a se sólisty ze svých řad, hornistkou Kateřinou Soukupovou, klarinetistou Ondřejem Tomanem a trumpetistou Janem Bučkem. Vrcholem koncertu bylo provedení skladby Enrique Hernandeze Martineze s názvem Las Tijeras Matisse, jejíž světovou premiéru uvedl orchestr v létě na pražském Žofíně. Pod vedením profesora Csikoty zahrál předehru Lustspiel od maďarského skladatele Bély Kellera.

Maďarský orchestr kromě společného vystoupení v Pardubicích ještě koncertoval v kostele sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč. Do svého programu zařadil skladby nejen maďarských skladatelů, ale také například část Rekviem Julia Fučíka. Koncert zpestřila sólová vystoupení několika studentů univerzity a také vystoupení trubkového septeta. Orchestr na cestě doprovodil skladatel a děkan Szegedské univerzity profesor Péter Tóth. Jeho skladby zazněly na obou koncertech.

Národní dechový orchestr tímto koncertem ukončil letošní velmi úspěšný rok. V roce 2023 ho čeká řada prestižních vystoupení na festivalech jako Talichův Beroun, Pardubické hudební jaro nebo koncert v rámci výročí východoevropské sekce WASBE v Maďarsku.

 

číst celé

Národní dechový orchestr vzdal poctu vojenským kapelníkům

V pátek 9. září vystoupil Národní dechový orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Václava Blahunka v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Zahájil zde 26. ročník festivalu dechových hudeb Fišerův Bydžov. Dramaturgií koncertu tentokrát vzdal orchestr poctu vojenským kapelníkům, kteří stáli u kořenů dechové hudby a jejich skladby byly hlavním zdrojem repertoáru českých orchestrů až do nedávné doby. Orchestr orámoval svůj program slavnými pochody Julia Fučíka. Na začátku koncertu zazněl jeho Vjezd gladiátorů a koncert ukončil Florentýnský pochod. Dále zazněly skladby Jindřicha Pravečka, Eduarda Kudeláska, Jindřicha Brejška, Jaroslava Zemana, Karla Bělohoubka a Petra Stříšky. Hlavním sólistou večera byl trombonista České filharmonie Jan Perný. Svých sól se skvěle zhostili také členové orchestru, hornistka Kateřina Soukupová, trumpetista Jan Buček a klarinetista Ondřej Toman.

číst celé

Ze soutěže jsme si dovezli zlato (WMC Kerkrade)

Naše hudební sezona vyvrcholila v holandském Kerkrade na World Music Contest. Jak jsme již informovali, jde o prestižní soutěž pořádanou jednou za čtyři roky. I díky vám všem, kteří nás podpořili na HitHitu, jsme měli možnost jet reprezentovat českou dechovou symfonickou hudbu do světa.
Několika měsíční zkoušení přineslo své ovoce a my si z Holandska odvážíme zlatou medaili. Nebojte, neusneme na vavřínech a budeme dál pilně cvičit a muzicírovat, abychom mohli dál nejen u nás, ale i po celém světě hrát.

Děkujeme našemu skvělému šéfdirigentovi Václavu Blahunkovi a taky vám všem, kteří nás podporují.

číst celé

Červencové soustředění v Přelouči

Do světové soutěže v holandském Kerkrade zbývá už jen pár posledních dní. Není čas ztrácet čas, a tak jsme podnikli 5 denní intenzivní soustředění, kde jinde než, v přeloučské ZUŠ. Dopoledne probíhaly dělené zkoušky po sekcích a odpoledne jsme pak všichni cvičili společně pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka.

V rámci tohoto soustředění jsme měli i milou povinnost – oslavit 5 let NDO. Přitom se to zdá jako včera, kdy jsme odehráli svůj první společný koncert v Občanské záložně v Přelouči. Na oslavě nechyběl ani dort a celý podvečer jsme si všichni náramně užili.

Jenže s oslavou jsme to úplně nemohli přehánět. Následující den nás čekalo natáčení v Sukově síni v Pardubicích. Zde jsme hráli soutěžní program a skladby, které zazní už tento pátek 22.7. na Žofíně v rámci mezinárodní hudební konference WASBE. Kromě audio záznamu vznikl i ten vizuální. Vedl nás nejen šéfdirigent nároďáku, ale i holandský dirigent Joop Boerstoel.

Máte se na co těšit. A my se těšíme na vás všechny na Žofíně.

číst celé

Spojení české a americké hudby dopadlo na výbornou

21. června v sálu pražské konzervatoře vystoupil Národní dechový orchestr v rámci koncertu Rio Americano Concert Band & Jazz Band. Koncert jsme zahájili skladbou japonského skladatele Yasuhide Yto Diferencias on an Old Spanish Song a hudbou skladatele českého původu Václava Nelhybla Symphonic movement. Dynamické pasáže ve forte střídaly pomalé temné části. Posluchači tak byli neustále ve střehu, kdy jaký tón z jakého nástroje zazní. Na pódiu nás nasledně vystřídali naši američtí kolegové, kteří udrželi příjemnou atmosféru v sále a zahráli závěrečnou část koncertu.

Příští vystoupení nás čeká opět v Praze, tentokrát v paláci Žofín, ale o tom vás budeme ještě podrobněji informovat. Už teď se těšíme a doufáme, že vy také

číst celé