Aktuality a novinky

Talichův Beroun 2023

Opět po roce se v Berouně v Kulturním domě Plzeňka konaly dirigentské kurzy pod vedením šéfdirigenta Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václava Blahunka. Začínající dirigenti z celé republiky si vedení hudebního tělesa cvičili na dechovém kvintetu složeném z hráčů Národního dechového koncertu.

Intenzivní kurzy byly završeny večerním koncertem celého NDO, kde se mimo šéfdirigenta Václava Blahunka jako dirigentky představily dvě účastnice workshopu. Lucie Rapčáková, hornistka Národního dechového orchestru, workshop zakončila dirigováním dvou skladeb – Slovanský tanec č. 2 od Antonína Dvořáka a Deep Space Voyage od J.A. Stanleyho. Následovala Markéta Linhart, která nejenže vede dechový kvintet a je první flétnistkou NDO, ale také dirigovala tři věty České taneční suity od Pavla Staňka. Oběma dámám se vedení orchestru vydařilo. „Bylo to super! S takovým orchestrem se to diriguje úplně samo. Je super mít důvěru v každého hráče a vědět, že co ukážu, to zahrají. A někdy i to co neukážu (smích). Podrželi mě, a hlavně díky nim to byla úžasná zkušenost. Děkuju.“ svěřila se po koncertu Markéta.

 

Jako sólistka večera se předvedla Barbora Ticháčková. S hrou na trubku se úspěšně účastní jak národních, tak těch mezinárodních soutěží. Je finalistkou televizní talentové soutěže Zlatý oříšek či semifinalistou významné mezinárodní soutěže Českého rozhlasu Concertino Praga, několikanásobnou vítězkou mezinárodní interpretační soutěže Žestě Brno, mezinárodní soutěže Pro Bohemia v Ostravě a absolutní vítězkou soutěže konzervatoří Pardubické dechy 2022. V Berouně bravurně přednesla Koncert pro trubku od arménského hudebního skladatele A.G. Arutjunjana.

 

Kromě těchto skladeb v KD Plzeňka zaznělo Ceremony od autora s českými kořeny Václava Nelhýbla, La Quintessenza for Wind Orchestra od současného nizozemského skladatele a dirigenta Johana de Meije a závěr patřil Josephu Horovitzi a jeho třívěté skladbě s prvky jazzu Bacchus on Blue Ridge. 

 

Vydařený koncert byl pro Národní dechový orchestr skvělým otevřením nové hudební sezóny, jejímž vrcholem bude Pardubické jaro, kdy vystoupí pod taktovkou Stanislava Vavřínka s rakouskou trumpetistkou Selinou Ott.

číst celé

Společný koncert s maďarským orchestrem

Národní dechový orchestr již řadu let spolupracuje s maďarským dirigentem Józsefem Csikotou. Profesor Csikota je ředitelem soukromé hudební školy v jihomaďarském lázeňském městě Makó a zároveň dirigentem orchestru univerzity Bély Bartóka v Szegedu. Právě tento orchestr přijal naši nabídku ke společnému koncertu v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, který se uskutečnil v neděli 16. 10.

Národní dechový orchestr se představil pod taktovkou svého šéfdirigenta Václava Blahunka a se sólisty ze svých řad, hornistkou Kateřinou Soukupovou, klarinetistou Ondřejem Tomanem a trumpetistou Janem Bučkem. Vrcholem koncertu bylo provedení skladby Enrique Hernandeze Martineze s názvem Las Tijeras Matisse, jejíž světovou premiéru uvedl orchestr v létě na pražském Žofíně. Pod vedením profesora Csikoty zahrál předehru Lustspiel od maďarského skladatele Bély Kellera.

Maďarský orchestr kromě společného vystoupení v Pardubicích ještě koncertoval v kostele sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč. Do svého programu zařadil skladby nejen maďarských skladatelů, ale také například část Rekviem Julia Fučíka. Koncert zpestřila sólová vystoupení několika studentů univerzity a také vystoupení trubkového septeta. Orchestr na cestě doprovodil skladatel a děkan Szegedské univerzity profesor Péter Tóth. Jeho skladby zazněly na obou koncertech.

Národní dechový orchestr tímto koncertem ukončil letošní velmi úspěšný rok. V roce 2023 ho čeká řada prestižních vystoupení na festivalech jako Talichův Beroun, Pardubické hudební jaro nebo koncert v rámci výročí východoevropské sekce WASBE v Maďarsku.

 

číst celé

Národní dechový orchestr vzdal poctu vojenským kapelníkům

V pátek 9. září vystoupil Národní dechový orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Václava Blahunka v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Zahájil zde 26. ročník festivalu dechových hudeb Fišerův Bydžov. Dramaturgií koncertu tentokrát vzdal orchestr poctu vojenským kapelníkům, kteří stáli u kořenů dechové hudby a jejich skladby byly hlavním zdrojem repertoáru českých orchestrů až do nedávné doby. Orchestr orámoval svůj program slavnými pochody Julia Fučíka. Na začátku koncertu zazněl jeho Vjezd gladiátorů a koncert ukončil Florentýnský pochod. Dále zazněly skladby Jindřicha Pravečka, Eduarda Kudeláska, Jindřicha Brejška, Jaroslava Zemana, Karla Bělohoubka a Petra Stříšky. Hlavním sólistou večera byl trombonista České filharmonie Jan Perný. Svých sól se skvěle zhostili také členové orchestru, hornistka Kateřina Soukupová, trumpetista Jan Buček a klarinetista Ondřej Toman.

číst celé

Ze soutěže jsme si dovezli zlato (WMC Kerkrade)

Naše hudební sezona vyvrcholila v holandském Kerkrade na World Music Contest. Jak jsme již informovali, jde o prestižní soutěž pořádanou jednou za čtyři roky. I díky vám všem, kteří nás podpořili na HitHitu, jsme měli možnost jet reprezentovat českou dechovou symfonickou hudbu do světa.
Několika měsíční zkoušení přineslo své ovoce a my si z Holandska odvážíme zlatou medaili. Nebojte, neusneme na vavřínech a budeme dál pilně cvičit a muzicírovat, abychom mohli dál nejen u nás, ale i po celém světě hrát.

Děkujeme našemu skvělému šéfdirigentovi Václavu Blahunkovi a taky vám všem, kteří nás podporují.

číst celé

Červencové soustředění v Přelouči

Do světové soutěže v holandském Kerkrade zbývá už jen pár posledních dní. Není čas ztrácet čas, a tak jsme podnikli 5 denní intenzivní soustředění, kde jinde než, v přeloučské ZUŠ. Dopoledne probíhaly dělené zkoušky po sekcích a odpoledne jsme pak všichni cvičili společně pod vedením šéfdirigenta Václava Blahunka.

V rámci tohoto soustředění jsme měli i milou povinnost – oslavit 5 let NDO. Přitom se to zdá jako včera, kdy jsme odehráli svůj první společný koncert v Občanské záložně v Přelouči. Na oslavě nechyběl ani dort a celý podvečer jsme si všichni náramně užili.

Jenže s oslavou jsme to úplně nemohli přehánět. Následující den nás čekalo natáčení v Sukově síni v Pardubicích. Zde jsme hráli soutěžní program a skladby, které zazní už tento pátek 22.7. na Žofíně v rámci mezinárodní hudební konference WASBE. Kromě audio záznamu vznikl i ten vizuální. Vedl nás nejen šéfdirigent nároďáku, ale i holandský dirigent Joop Boerstoel.

Máte se na co těšit. A my se těšíme na vás všechny na Žofíně.

číst celé