Aktuality a novinky

Koncert na festivalu Fišerův Bydžov

První koncert Národního dechového orchestru po dlouhé přestávce se konal 11. 9. v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Dirigentem koncertu byl Václav Blahunek a sólisty byli Kateřina Javůrková, hornistka České filharmonie a zpěváci Ivana Brožová a Miroslav Mordych. Koncert byl složen výhradně ze skladeb českých autorů. V první polovině zazněla Smetanova Slavnostní předehra C dur, následoval Koncert pro lesní roh od Juraje Filase a Foglariána od Evžena Zámečníka. Skladatel Juraj Filas byl na koncertě osobně přítomen. Druhá polovina koncertu se nesla v lidovém tónu. Orchestr se svými pěveckými sólisty zahrál skladby Jaromíra Vejvody, Josefa Poncara, Karla Vacka, Josefa Fišery, Ladislava Kubeše a Jiřího Pohnána.

číst celé

Workshop pro hornisty s Kateřinou Javůrkovou

V neděli 6. září se v rámci soustředění Národního dechového orchestru uskutečnil workshop pro členy sekce lesních rohů. Lektorkou byla hráčka České filharmonie, vítězka Pražského jara a laureátka soutěže ARD v Mnichově Kateřina Javůrková. Kateřina vystoupí jako sólistka na koncertě Národního dechového orchestru v Novém Bydžově v Jiráskově divadle 11. 9. 2020.

číst celé

Adventní koncerty

30. 11. a 1. 12. se Národní dechový orchestr společně se svým šéfdirigentem Václavem Blahunkem představil na dvou koncertech. V sobotu 30. 11. vystoupil v kostele v Lázních Bohdaneč, na první adventní neděli koncertoval v kostele v Chrasti u Chrudimi. Sólisty koncertu byli sopranistka Marie Novotná, trumpetistky Iva Jindřišková a Barbora Ticháčková a trombonista David Derner.

Fotografie z koncertu zde:

https://www.facebook.com/pg/N%C3%A1rodn%C3%AD-dechov%C3%BD-orchestr-1928557927390954/photos/?tab=album&album_id=2531064053807002&__xts__%5B0%5D=68.ARCAnduMxvJRvcJ_eD9t5rUCtW7TV0IAN8JFX1HsSjTWkxGXrTLDA98K_wWiYTwS1quyAvuu3NkKwvofbG_u4Fhl5eYObX7wbcAA07ng4ptZWr-xyF5IAcJlIxpqQfchrNSYeilJEttyB2QA-PqVeluXbPVGlJzNKWU7tPXj5UcYlrLoqs731dOhsJs8QuCJCc_BAU7AkZYh-XVSgVOwFS7zIHXnqjPUBet2GhgKabtQNetObYj1r-2NtPIwoiQhznMHUoU50_Y9OQ5qb-JWGUWBdYGCpcWAJHUmlaIKX44fU7LVPB9KgBuEpprZ8xf5QLUhsNTdSHI0fXFufXFcRTgNtNmIdF_3ObJ33Mey6LofYb_ZJZ4LZpCCwfjlMuQAH2LqXZmBpFKQbSBFI58lQOu5KuquHc1wh5Y688FdxcZwhdq6nXZq8Ba-UBSzXusyhVqrvVV32h7Mx420F21Z8rLxdA&__tn__=-UC-R

číst celé

Koncert na Pražském hradě

11. 5. 2019 koncertoval Národní dechový orchestr na Pražském hradě. Po roce byl již podruhé pozván k slavnostnímu otevírání turistické sezóny. Dirigentem koncertu byl Jaroslav Šíp, sólově se představili Lucia Benešová (houslistka Komorní filharmonie Pardubice), hobojista Jiří Křenek (profesor Konzervatoře Pardubice), trumpetistka Iva Jindřišková a klarinetista Martin Horák (oba členové NDO).

číst celé

Skvělý úspěch v Itálii

Národní dechový orchestr České republiky /Czech National Concert Band/ se umístil na druhém místě v první kategorii XXI. ročníku Mezinárodní soutěže symfonických dechových orchestrů FLICORNO D’ORO, která se konala 12.-14.4.2019 v italské Riva del Garda. Soutěžní repertorár zahrnoval povinnou skladbu Luciano Feliciani: Old Folk Songs From Iceland a volitelnou skladbu Václav Nelhýbel: Symphonic Movement. Orchestr řídil jeho šéfdirigent Václav Blahunek. Celkový počet dosažený bodů 93,42 (ze 100) byl čtvrtý nejvyšší ze všech 36ti účastníků soutěže. K ocenění na 2.místě patřila vedle pohár u také finanční odměna. Součástí koncertního turné bylo též vystoupení v kulturním centru Locca, ve Valle di Ledro. NDO ČR je těleso složené z vynikajících hráčů na dechové a bicí nástroje z hudebních škol ze všech krajů České republiky (www.ndocr.cz), jeho hlavním posláním je propagace a prezentace české dechové symfonické hudby doma i v zahraničí. NDO hledá podporu napříč státními, veřejnými i soukromými subjekty, spolupracuje se ZUŠ Přelouč, hlavnímí partnery jsou Český Goodwill a Svaz hudebníků ČR. Manžerem NDO ČR je Michal Chmelař. Z připravovaných projektů – v září 2019 se orchestr zúčastní Mezinárodní soutěž WASBE v ruském Kalinigradu, opět s českým repertoárem, pod vedením dirigenta Jaroslava Šípa.

číst celé