Aktuality a novinky

Národní dechový orchestr koncertoval v Maďarsku

O předposledním srpnovém víkendu se Národní dechový orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Václava Blahunka zúčastnil festivalu dechových orchestrů v maďarském městě Makó. Se soukromou hudební školou v Makó a především s jejím ředitelem Dr. Jozsefem Csikotou má Národní dechový orchestr navázanou již dlouhodobou spolupráci a do tohoto krásného lázeňského města se opakovaně vrací.

Letošního festivalu se zúčastnily mimo našeho orchestru také soubory z Maďarska, Srbska a Estonska. Národní dechový orchestr vystoupil na hlavním pódiu se svým koncertním programem složeným převážně z české hudby. Sólistkou koncertu byla hráčka na xylofon Klára Černá. Orchestr vedl dirigent Václav Blahunek, kterého ke konci programu vystřídali mladí dirigenti Markéta Linhart, Michal Strejček a Lucie Rapčáková. Tito tři dirigenti již vedou své orchestry na základních uměleckých školách a možnost dirigovat Národní dechový orchestr byla pro ně další cenná zkušenost.

V rámci Národního dechového orchestru vznikají také nové komorní soubory. Jedním z nich je dechové kvinteto, které vede flétnistka Markéta Linhart. Právě tento soubor vystoupil na maďarském festivalu v doprovodném programu. Koncertoval v lázních Hagymatikum a v kostele svatého Ištvána doprovodil mši.

Orchestr se s maďarským festivalem rozloučil slavnostním průvodem městem a společným koncertem všech zúčastněných orchestrů.

Zájezd se konal za podpory Ministerstva kultury České republiky. Orchestr také děkuje Základní umělecké škole Přelouč za zázemí při zkouškách.

číst celé

Dva koncerty v rámci festivalu Pardubické hudební jaro

Národní dechový orchestr České republiky se nedávno představil na dvou koncertech v rámci prestižního Pardubického hudebního jara 2023.

První koncert proběhl v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích a druhý se uskutečnil v historickém kostele svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě. Pod taktovkou renomovaného šéfdirigenta komorní filharmonie Pardubice, Stanislava Vavřinka, zazněla skvělá repertoárová škála z různých hudebních žánrů.
Zároveň měl orchestr tu čest spolupracovat s vynikající rakouskou trumpetistkou, Selinou Ott, která svými sólovými výkony doplnila krásnou atmosféru v obou sálech.

Koncertní program byl sestaven tak, aby divákům poskytl úchvatný zážitek z poslechu výjimečných skladeb. Mezi nimi byly díla od Václava Nelhýbla, jako je Ceremony, dále pak Česká taneční suita od Pavla Staněka, Koncert pro trubku od Alexandra Arutjunjana, La Quintessenza od Johana de Meije a Bacchus on Blue Ridge od Josepha Horovitze.

Je nám ctí, že jsme mohli vystoupit s tak významnými hudebními osobnostmi, jako jsou právě Selina Ott a Stanislav Vavřinek, a to navíc v rámci jednoho z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice.

Mezi koncerty proběhla také se Selinou master class pro trumpetisty orchestru, která nabídla účastníkům cenné rady a příležitost ke společnému hraní s touto vynikající umělkyní.

Do budoucna má NDO plány na další velké akce, jako je například červnový zahajovací koncert Mezinárodního festivalu dechových orchestrů v Praze a srpnový zájezd do maďarského Mako.

číst celé

Talichův Beroun 2023

Opět po roce se v Berouně v Kulturním domě Plzeňka konaly dirigentské kurzy pod vedením šéfdirigenta Hudby Hradní stráže a Policie České republiky Václava Blahunka. Začínající dirigenti z celé republiky si vedení hudebního tělesa cvičili na dechovém kvintetu složeném z hráčů Národního dechového koncertu.

Intenzivní kurzy byly završeny večerním koncertem celého NDO, kde se mimo šéfdirigenta Václava Blahunka jako dirigentky představily dvě účastnice workshopu. Lucie Rapčáková, hornistka Národního dechového orchestru, workshop zakončila dirigováním dvou skladeb – Slovanský tanec č. 2 od Antonína Dvořáka a Deep Space Voyage od J.A. Stanleyho. Následovala Markéta Linhart, která nejenže vede dechový kvintet a je první flétnistkou NDO, ale také dirigovala tři věty České taneční suity od Pavla Staňka. Oběma dámám se vedení orchestru vydařilo. „Bylo to super! S takovým orchestrem se to diriguje úplně samo. Je super mít důvěru v každého hráče a vědět, že co ukážu, to zahrají. A někdy i to co neukážu (smích). Podrželi mě, a hlavně díky nim to byla úžasná zkušenost. Děkuju.“ svěřila se po koncertu Markéta.

 

Jako sólistka večera se předvedla Barbora Ticháčková. S hrou na trubku se úspěšně účastní jak národních, tak těch mezinárodních soutěží. Je finalistkou televizní talentové soutěže Zlatý oříšek či semifinalistou významné mezinárodní soutěže Českého rozhlasu Concertino Praga, několikanásobnou vítězkou mezinárodní interpretační soutěže Žestě Brno, mezinárodní soutěže Pro Bohemia v Ostravě a absolutní vítězkou soutěže konzervatoří Pardubické dechy 2022. V Berouně bravurně přednesla Koncert pro trubku od arménského hudebního skladatele A.G. Arutjunjana.

 

Kromě těchto skladeb v KD Plzeňka zaznělo Ceremony od autora s českými kořeny Václava Nelhýbla, La Quintessenza for Wind Orchestra od současného nizozemského skladatele a dirigenta Johana de Meije a závěr patřil Josephu Horovitzi a jeho třívěté skladbě s prvky jazzu Bacchus on Blue Ridge. 

 

Vydařený koncert byl pro Národní dechový orchestr skvělým otevřením nové hudební sezóny, jejímž vrcholem bude Pardubické jaro, kdy vystoupí pod taktovkou Stanislava Vavřínka s rakouskou trumpetistkou Selinou Ott.

číst celé

Společný koncert s maďarským orchestrem

Národní dechový orchestr již řadu let spolupracuje s maďarským dirigentem Józsefem Csikotou. Profesor Csikota je ředitelem soukromé hudební školy v jihomaďarském lázeňském městě Makó a zároveň dirigentem orchestru univerzity Bély Bartóka v Szegedu. Právě tento orchestr přijal naši nabídku ke společnému koncertu v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, který se uskutečnil v neděli 16. 10.

Národní dechový orchestr se představil pod taktovkou svého šéfdirigenta Václava Blahunka a se sólisty ze svých řad, hornistkou Kateřinou Soukupovou, klarinetistou Ondřejem Tomanem a trumpetistou Janem Bučkem. Vrcholem koncertu bylo provedení skladby Enrique Hernandeze Martineze s názvem Las Tijeras Matisse, jejíž světovou premiéru uvedl orchestr v létě na pražském Žofíně. Pod vedením profesora Csikoty zahrál předehru Lustspiel od maďarského skladatele Bély Kellera.

Maďarský orchestr kromě společného vystoupení v Pardubicích ještě koncertoval v kostele sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč. Do svého programu zařadil skladby nejen maďarských skladatelů, ale také například část Rekviem Julia Fučíka. Koncert zpestřila sólová vystoupení několika studentů univerzity a také vystoupení trubkového septeta. Orchestr na cestě doprovodil skladatel a děkan Szegedské univerzity profesor Péter Tóth. Jeho skladby zazněly na obou koncertech.

Národní dechový orchestr tímto koncertem ukončil letošní velmi úspěšný rok. V roce 2023 ho čeká řada prestižních vystoupení na festivalech jako Talichův Beroun, Pardubické hudební jaro nebo koncert v rámci výročí východoevropské sekce WASBE v Maďarsku.

 

číst celé

Národní dechový orchestr vzdal poctu vojenským kapelníkům

V pátek 9. září vystoupil Národní dechový orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Václava Blahunka v Jiráskově divadle v Novém Bydžově. Zahájil zde 26. ročník festivalu dechových hudeb Fišerův Bydžov. Dramaturgií koncertu tentokrát vzdal orchestr poctu vojenským kapelníkům, kteří stáli u kořenů dechové hudby a jejich skladby byly hlavním zdrojem repertoáru českých orchestrů až do nedávné doby. Orchestr orámoval svůj program slavnými pochody Julia Fučíka. Na začátku koncertu zazněl jeho Vjezd gladiátorů a koncert ukončil Florentýnský pochod. Dále zazněly skladby Jindřicha Pravečka, Eduarda Kudeláska, Jindřicha Brejška, Jaroslava Zemana, Karla Bělohoubka a Petra Stříšky. Hlavním sólistou večera byl trombonista České filharmonie Jan Perný. Svých sól se skvěle zhostili také členové orchestru, hornistka Kateřina Soukupová, trumpetista Jan Buček a klarinetista Ondřej Toman.

číst celé