Společný koncert s maďarským orchestrem

Národní dechový orchestr již řadu let spolupracuje s maďarským dirigentem Józsefem Csikotou. Profesor Csikota je ředitelem soukromé hudební školy v jihomaďarském lázeňském městě Makó a zároveň dirigentem orchestru univerzity Bély Bartóka v Szegedu. Právě tento orchestr přijal naši nabídku ke společnému koncertu v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, který se uskutečnil v neděli 16. 10.

Národní dechový orchestr se představil pod taktovkou svého šéfdirigenta Václava Blahunka a se sólisty ze svých řad, hornistkou Kateřinou Soukupovou, klarinetistou Ondřejem Tomanem a trumpetistou Janem Bučkem. Vrcholem koncertu bylo provedení skladby Enrique Hernandeze Martineze s názvem Las Tijeras Matisse, jejíž světovou premiéru uvedl orchestr v létě na pražském Žofíně. Pod vedením profesora Csikoty zahrál předehru Lustspiel od maďarského skladatele Bély Kellera.

Maďarský orchestr kromě společného vystoupení v Pardubicích ještě koncertoval v kostele sv. Marie Magdalény v Lázních Bohdaneč. Do svého programu zařadil skladby nejen maďarských skladatelů, ale také například část Rekviem Julia Fučíka. Koncert zpestřila sólová vystoupení několika studentů univerzity a také vystoupení trubkového septeta. Orchestr na cestě doprovodil skladatel a děkan Szegedské univerzity profesor Péter Tóth. Jeho skladby zazněly na obou koncertech.

Národní dechový orchestr tímto koncertem ukončil letošní velmi úspěšný rok. V roce 2023 ho čeká řada prestižních vystoupení na festivalech jako Talichův Beroun, Pardubické hudební jaro nebo koncert v rámci výročí východoevropské sekce WASBE v Maďarsku.